Kicia - 2010-09-22 12:56:38

>Czym jest Déjà vu ??
Déjà vu jest to odczucie, że przeżywana obecnie sytuacja wydarzyła się już kiedyś, w jakieś nieokreślonej przeszłości, połączone z pewnością, że to niemożliwe np. osoba znajduje się w pewnym mieście po raz pierwszy w życiu i nagle ma dziwne uczucie, że już kiedyś tu była, widziała te same budynki, gołębie i przejeżdżającą obok taksówkę.

http://bartek9011.blox.pl/resource/deja.jpg
>Cechy Déjà vu
Występuje nagle; trwa jedynie kilka sekund, osoba doświadczająca jest krytyczna wobec swojego odczucia; osoba doświadczająca nie jest w stanie podać, kiedy miało miejsce to "wcześniejsze" wydarzenie, które teraz się powtarza; wrażenie dotyczy nie widoku pewnego pojedynczego przedmiotu, budynku czy człowieka, ale całej sytuacji. Osoba ma wrażenie, że powtarza się pewna chwila z jej życia; czasami pojawia się przekonanie o możliwości przewidzenia co się za chwilę wydarzy; zjawisku temu towarzyszy aura niesamowitości, tajemniczości.

>Nazwa Déjà vu

http://bartek9011.blox.pl/resource/deja2.jpg Sam termin pochodzi z języka francuskiego i oznacza nic innego, jak tylko "już widziane". Mimo, że nieco wcześniej posługiwano się "wariacjami" tego określenia, to za moment wprowadzenia "déjà vu" do terminologii naukowej uznaje się 24 lutego 1896 roku, kiedy M. Arnaud zaproponował na spotkaniu Towarzystwa Medyczno- Psychologicznego w Paryżu użycie tego terminu na określenie omawianego fenomenu.

>"Jamais vu"

Warto przypomnieć, że istnieje stan świadomości określany jako odwrotność "déjà vu". To "jamais vu" odnoszące się do sytuacji, w której obserwatorowi wydaje się, że przeżywa ją po raz pierwszy w życiu, pomimo racjonalnej wiedzy, że znajdował się w niej już wcześniej.
>Odmiany "déjà vu"

"Déjà vu" to zjawisko złożone i mimo wielu teorii je wyjaśniających, trudno jednoznacznie stwierdzić, która z nich jest najbliższa prawdzie. Według szwajcarskiego naukowca Arthura Funkhousera istnieje kilka odmian "déjà vu", takich jak "déjà viste" (już odwiedzone), czy "déjà vecu" (już przeżyte). Ale na tym nie koniec. Na przestrzeni lat wyodrębniono wiele innych odmian tego fenomenu nadając im takie nazwy jak: "déjà entendu" (już usłyszane), "déjà éprouvé" (już doświadczone), "déjà fait" (już zrobione), "déjà pensé" (już pomyślane), "déjà gouté" (już smakowane), "déjà lu" (już czytane) itp.

>Naukowe wytłumaczenia


http://bartek9011.blox.pl/resource/deja3.jpg Zdaniem Stephanie Warn, neurofizjologa z San Francisko, uczucie déjà vu to nic innego jak "czkawka" pamięci. Mechanizmy odpowiedzialne za pamięć krótkotrwałą nakładają się na te, które tworzą trwałe ślady pamięciowe, mózg zaś- niejako znienacka- podkręca obroty tak, że wydaje się nam, że przypominamy sobie jako dawną przeszłość coś, co widzieliśmy moment wcześniej. Pierwszy do podobnych wniosków doszedł amerykański neurolog Robert Efron. Z jego prac wynika, że w rozróżnianiu tego, co nastąpiło wcześniej, a co później kluczową rolę odgrywa płat skroniowy półkuli dominującej. Uszkodzenia niektórych okolic mózgu (albo "krótkie spięcie" połączeń neuronalnych) mogą sprawiać, że informacja odbierana przez jedną półkulę dostarczana jest do drugiej z opóźnieniem i przez to postrzegana jako dwie niezależne, a doświadczająca tego osoba nie potrafi sprecyzować odstępu czasowego między nimi.

www.forumdlainteligentnych.pun.pl