#1 2010-09-21 17:39:42

Strong Women

http://www.javase.pl/templates/SonyEricsson/images/ranks/40.pngStał Bywalec

Zarejestrowany: 2010-08-03
Posty: 254
Punktów :   

RASY PSÓW RATOWNICZYCH W STRAŻY POŻARNEJ

Psy ratownicze wybiera się wyłącznie spośród ras zarejestrowanych w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 4 lutego 2005 r. w sprawie zwierząt wykorzystywanych w akcjach ratowniczych. Załączniki do rozporządzenia zawierają: tabele ocen w próbach sprawności, opis techniczny obiektów na których prowadzi się testy, tabele i normy żywienia.

Jako ratownicy mogą być od 16 marca 2005 r. szkolone psy 19 ras:

    * labrador retriver
    * golden retriver
    * flat coated retriver
    * owczarek niemiecki
    * owczarek belgijski groenendael
    * owczarek belgijski tervuerren
    * owczarek belgijski malinois
    * owczarek szkocki collie
    * border collie
    * seter szkocki Gordon
    * airedale terrier
    * hovawart
    * sznaucer średni
    * sznaucer olbrzym
    * springer spaniel
    * foxterier
    * terier walijski
    * owczarek szetlandzki (sheltie)
    * inne - dopuszcza się szkolenie psów innych ras, w przypadku stwierdzenia indywidualnych wrodzonych predyspozycji psa do pracy ratowniczej.

Sama rasa nie wystarczy. Pies musi mieć też odpowiednią wagę, wzrost, tatuaż i metrykę wystawiona przez związek kynologiczny.

Psy są szkolone w kilku specjalnościach. "Psy gruzowiskowe" pomagają w poszukiwaniach ludzi pod gruzami i osuwiskami ziemnymi i kamiennymi, "terenowe" szukają zagubionych w lasach i terenach trudno dostępnych, "lawinowe" biorą udział w poszukiwaniach osób zasypanych przez lawiny śnieżne (szkolenie zgodnie z procedurą GOPR), a "zwłokowe" poszukują zwłok, głównie pod wodą (szkolenie zgodnie z procedurą obowiązująca w Policji). Specjalność ratownicza jest ważna max przez 18 miesięcy.

"Kandydaci" na psy ratownicze przechodzą w wieku 6-12 miesięcy test sprawdzający  przydatność do szkolenia. Następnie po 18 miesięcznym szkoleniu psy zdają egzamin na specjalność psa gruzowiskowego i terenowego I - klasy. W następnych cyklach szkoleń psy uzyskują wyższe klasy lub nowe specjalności.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
pozycjonowanie stron wolne apartamenty Dąbki www.torebki-skorzane.com.pl