Forum Dla INTELIGENTNYCH


#1 2010-09-14 19:32:59

 Kicia

http://www.javase.pl/templates/SonyEricsson/images/ranks/90.pngMega wymiatacz Postów

Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2010-09-01
Posty: 2439
Punktów :   

Przepisy prawa a Piractwo.

Z punktu widzenia internetu i problemu "piractwa" dla Nas ważne są:

1) ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ust. paipp),
2) kodeks karny (KK),
3) kodeks postępowania karnego (KpP).

Jakie przepisy są dla nas istotne?

1) art. 116 - 118 (bez 115), art. 118-1, art. 122, art. 23, art. 1 ust. paipp
2) art. 278, art. 115, art. 1, art. 291, art. 292, art. 293 KK
3) art. 223, art. 220 KpK

Na razie tyle, ale zawsze może się jeszcze jakiś pojawić.

Nie chcę tu pisać pracy doktorskiej na 400 stron, więc postaram się pisać krótko.

1. Czy mogę ściągać muzykę, filmy, książki?

Odp.: Tak można ściągać muzykę, filmy i książki (niezależnie od ich prezentacji). Zgodnie z art. 23 ust. paipp. W tym przypadku zgoda autora nie jest wymagana. Pod warunkiem, że tak pobrany utwór jest już rozpowszechniony legalnie w mediach (nie dotyczy to filmów przedpremierowych nagranych kamerą w kinie, czy piosenki, które jeszcze nie miały premiery).

2. Czy tak ściągnięte utwory mogę dalej rozpowszechniać?


Odp.: Tak pod warunkiem, iż autor danego utwory zezwolił na to, np. książki na licencji CC (Creative Commons), wolna muzyka (Jamedo itp.). Natomiast bez zgody autora można dzielić się jego twórczością wśród kręgu osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego. W skrócie, możesz pożyczyć dany utwór koledze z ławki (także go skopiować dla niego), może to być osoba z rodziny, sąsiad, bliski krewny.

3. Czy mogę rozpowszechniać utwory (bez zgody autora) w sieci osiedlowej (FTP) lub poprzez P2P?


Odp.: Nie. Ustawa zakazuje takiego działania. Podstawy prawne: art. 116 i art. 117 ust. paipp. Art. 118 odnosi się do przedmiotów (płyty CD itp) dlatego nie ma tu zastosowania. Odpowiedzialność karna: grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

4. Czy mogę ściągać programy komputerowe?

Odp.: Programy zostały wyjęte spod dozwolonego użytku, z uwagi na fakt, iż posiadają licencję (choć nie tylko). Ogólnie programy freeware, shareware, open source, trial, które zostały zamieszczone i udostępnione w sieci przez uprawnione osoby, można bez ryzyka pobierać i użytkować. W tym także dalej rozpowszechniać, pod warunkiem nie narzuszania licencji.

5. Czy mogę ściągnąć z sieci program komercyjny (pirata)?


Odp.: Nie. Ustawa zabrania takiego działania. Podstawa prawna: art. 278 KK. Odpowiedzialność karna: kara więzienia od 3 miesięcy do lat 5.

6. Czy policja chodzi po domach i robi kontrole?


Odp.: NIe. Policja nie chodzi po domach, po domach chodzą kolędnicy.

7. Kto dokonuje rewizji? Czy są to informatycy z Microsoftu? Może Bill Gates, on teraz ma wolne.


Odp.: zgodnie z art. 220 par.1 KpK: Przeszukania może dokonać prokurator albo na polecenie sądu lub prokuratora
Policja, a w wypadkach wskazanych w ustawie - także inny organ.

8. Czy policjant musi mieć nakaz?

Odp.: Nie. Zgodnie z art. 220 par. 3 KpK: W wypadkach nie cierpiących zwłoki, jeżeli postanowienie sądu lub prokuratora nie mogło zostać wydane, organ dokonujący przeszukania okazuje nakaz kierownika swojej jednostki lub legitymację służbową, a następnie zwraca się niezwłocznie do sądu lub prokuratora o zatwierdzenie przeszukania. Postanowienie sądu lub prokuratora w przedmiocie zatwierdzenia należy doręczyć osobie, u której dokonano przeszukania, w terminie 7 dni od daty czynności na
zgłoszone do protokołu żądanie tej osoby. O prawie zgłoszenia żądania należy ją pouczyć.

W praktyce par. 3 tego artykułu jest często nadużywany.

9. Co grozi za złamanie licencji? Gdy np. zainstaluje Win XP OEM na dwóch komputerach?

Odp.: W praktyce nic. Teoretycznie osoba taka naraża się na odpowiedzialność cywilną. To oznacza, że Microsoft musiałby zostać poinformowany, iż umowa między taką osobą a nim została naruszona. Poszkodowana firma może założyć sprawę w sądzie powszechnym.

10. Czyli co mi wolno, a co nie, tak w skrócie?

1) możesz pobierać programy dostępne w serwisach WWW, takich jak www.dobreprogramy.pl (trial, freeware, shareware, os),
2) możesz pobierać książki, muzykę, filmy, ale nie możesz ich udostępniać w sieci P2P, chyba, że ma się zgodę autora.
3) możesz dalej udostępniać programy z pkt. 1, także nagrywać na CD.
4) masz prawo do dokonania jednej kopii zapasowej płyty nabytej w sklepie - kopia bezpieczeństwa.

11. Czy programy typu "cukierek" są legalne?

Odp.: Tak. jeśli autor udostępnił go na stronach WWW/FTP/P2P ów program, bez żadnych ograniczeń.

12. Czy zatem mogę go użyć by "uzdrowić" nim program typu shareware?


Odp.: Abstrahując od strony moralnej - tak. Wynika to z analizy art. 118-1 ust. paipp., który brzmi następująco:

Art. 118-1.
1. Kto wytwarza urządzenia lub ich komponenty przeznaczone do niedozwolonego usuwania lub obchodzenia skutecznych technicznych zabezpieczeń przed odtwarzaniem, przegrywaniem lub zwielokrotnianiem utworów lub przedmiotów praw pokrewnych albo dokonuje obrotu takimi urządzeniami lub ich komponentami albo reklamuje je w celu sprzedaży lub najmu,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.
2. Kto posiada, przechowuje lub wykorzystuje urządzenia lub ich komponenty, o których mowa w ust. 1,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Oprogramowanie nie należy do świata techniki, wbrew potocznemu rozumieniu tego określenia (już nawet nie mówiąc o określeniu "skuteczne" użytym w tym przepisie). Ponadto należy nadmienić, iż program taki nie jest „urządzeniem” lub „komponentem” takiego urządzenia.


http://www.img.nep.pl/gify/zwierzeta/myszy/4.gif

Offline

 

#2 2010-09-21 22:15:42

Strong Women

http://www.javase.pl/templates/SonyEricsson/images/ranks/40.pngStał Bywalec

Zarejestrowany: 2010-08-03
Posty: 254
Punktów :   

Re: Przepisy prawa a Piractwo.

Czyli można sciągać i udostępniać znajomym. Więc wszystko co robimy jest legalne wątpie , żeby ktoś chciał to rozpowszechniać na większa skalę . Przychodzi Mi na myśl tylko Ci co stoją na straganach z płytami.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
worldhotels-in.com